Přípravky pro léčbu prostatitidy a adenomu prostaty

Bohužel dnes statistiky mužských onemocnění genitourinárního systému ukazují, že případy prostatitidy a adenomu prostaty jsou stále častější a je třeba najít účinné léky. Jaký je důvod - v ekologii, výživě, životním stylu - je záhadou, ale faktem zůstává a nemoc se musí léčit. K tomu se na farmaceutickém trhu objevují nové léky proti prostatitidě a adenomu prostaty u mužů. Které z nich jsou nejúčinnější, které vám pomohou rychle a efektivně zbavit se příznaků výše zmíněných onemocnění? V jakých formách se vyrábějí léky proti příznakům prostaty a adenomu prostaty?

Forma léků určených pro váš konkrétní případ je dána stádiem a formou onemocnění. Je to také dáno příznaky, které se objeví nebo naopak se neobjeví. To se děje proto, že forma léku určuje mechanismus a stupeň dopadu na tělo.

Všechny je však spojují takové formy vlivu na tělo:

 • zlepšení dynamiky urologického systému;
 • normalizace metabolismu;
 • normalizace hormonální rovnováhy;
 • zlepšení mikrocirkulace prostaty.

Jaké formy léků však moderní medicína nabízí:

 • rektální čípky;
 • intravenózní injekce;
 • intramuskulární injekce;
 • tabletové léky;
 • léky v kapslích;
 • perorální tekutina.

Nejúčinnější léky

lékař předepisuje léky na prostatitidu

Nyní se podívejme na některé léky, které muži nejaktivněji používají k léčbě onemocnění genitourinárního systému. V počátečních stádiích onemocnění genitourinárního systému u mužů se léčba provádí těmi léky, které působí na vnitřní svaly močového měchýře a močových cest, konkrétně na ně odmítají mít relaxační účinek.

Léčba mužů nastává tím, že pacient užívá léky, které pomáhají snížit velikost nádoru a oblast zánětu. Takové léky jsou nejúčinnější v počátečních stádiích adenomu prostaty a prostatitidy. Dokonale působí na celkový stav genitourinárního systému u mužů.

Přípravky pro léčbu hyperplazie prostaty zlepšují proces močení, snižují otoky a podráždění a zastavují růst novotvarů.

Lékaři ve většině případů předepisují lék pacientům z následujících skupin:

 1. Adenoblokátory alfa-1.
 2. inhibitory 5-alfa reduktózy.

Začněme podrobnější úvahu první skupinou, a to alfa-1-blokátory. V jakých případech se alfa-1-blokátory používají k léčbě adenomu prostaty a prostatitidy? Za prvé, pojďme zjistit, jaké finanční prostředky jsou zahrnuty do této skupiny a jaký vliv mají na tělo.

Aktivními složkami léků jsou alfuzolin, doxazosin, terozosin, tamsulazin. Jedná se o blokování alfa-1-adrenergních receptorů v prostatě, trojúhelníku močového měchýře a močové trubici. Léky snižují tlak v močových cestách, snižují jejich odpor vůči proudění tekutin, odstraňují dysurii a zlepšují proces močení.

Adrenoblokátory dokážou poměrně rychle odstranit příznaky onemocnění, ale nejsou schopny zastavit růst hyperplazie prostaty. Tento typ léku může nejlépe pomoci pacientům s prostatou, která je středně zvětšená nebo má normální velikost.

Užívání adrenoblokátorů může mít některé vedlejší účinky – můžete pociťovat závratě, bolet vás hlava, rýmu, některé problémy s trávicím systémem. Tato kategorie léků předepsaných pro prostatitidu a adenom prostaty je kontraindikována u mužů, jejichž onemocnění je již v pozdější a pokročilé formě. Tato opomíjená forma se vyznačuje následujícími příznaky: potíže s močením, časté nutkání na močení. Také těžké formy jsou často komplikovány průvodními infekčními onemocněními genitourinárního systému mužů.

Jaké léky jsou považovány za nejlepší?

Medikamentózní léčba adenomu prostaty je předepsána současně:

 • s dietním poradenstvím;
 • jmenování fyzických cvičení;
 • pomocí masáže.

Výsledek je dobře podpořen komplexní terapií. Trvá to dlouho, vyžaduje trpělivost a opakované kurzy. Léky jsou předepsány:

 • v tabletách;
 • injekce;
 • rektální čípky;
 • mikroklyzátory.

Účinek léku nevede k radikální destrukci adenomu, ale může dosáhnout účinku v první a druhé fázi onemocnění, kdy nejsou žádné komplikace z ledvin. Pokud hyperplazie dosáhla velké velikosti, pak může být účinným prostředkem pouze chirurgická intervence.

Někdy o volbě konzervativní terapie rozhoduje strach pacienta o bezpečnost erektilní funkce, možnost mít potomka. U vážného stavu pacienta spojeného se současnou patologií nemůže ošetřující lékař doporučit operaci.

Tyto léky zahrnují 2 skupiny léků:

 1. Blokátory alfa receptorů - uvolňují křeče svalů močové trubice, rozšiřují ji a usnadňují vylučování moči.
 2. Inhibitory 5-alfa reduktázy – inhibují působení enzymu, který podporuje akumulaci dihydrotestosteronu, který aktivuje reprodukci buněk prostaty.

Léky pro léčbu adenomu prostaty u mužů symptomatického působení konsolidují účinek, odstraňují negativní důsledky onemocnění. Tyto zahrnují:

 • spazmolytika;
 • léky proti bolesti;
 • léky proti zánětu;
 • dekongestanty;
 • komplexy vitamínů a mikroelementů;
 • imunomodulátory na podporu obranyschopnosti organismu.

Vzhledem k pokročilému věku pacientů s adenomem musí lékař před léčbou adenomu prostaty u mužů pomocí léků přemýšlet o jejich negativním vlivu na jiné orgány a systémy. Mužské tělo stárne dříve než ženské. Jde spíše o aterosklerotické změny.

Charakteristika léčiv ze skupiny blokátorů α-receptorů

Skupinu léčiv podle chemické struktury představují antagonisté α1-adrenergních receptorů. Bylo zjištěno, že receptory tohoto druhu se nacházejí hlavně:

 • na cervikální části močového měchýře;
 • kapsle prostaty;
 • zadní uretra;
 • složení stromální tkáně.

Jsou to cílové „platformy" pro příjem signálů z nervových vláken. Blokováním „přijímací" plochy je možné působit proti svalové kontrakci způsobené nervovým impulsem v požadované oblasti.

Léky pro léčbu adenomu prostaty u mužů této skupiny se dělí na:

 • na superselektivní - blokují pouze α1-A-adrenergní receptory, to vše jsou léky na bázi Tamsulosinu;
 • selektivní - antagonisté všech (nejen typu A) α1-adrenergních receptorů.

Při léčbě α1-blokátorů u mužů je pozorován volnější tok moči z močového měchýře. Toto je doprovázeno:

 • snížení závažnosti příznaků komprese močové trubice;
 • zvýšení rychlosti trysky;
 • snížení zbytkové moči.

Výhodou tamsulosinových derivátů je vysoká účinnost při poměrně nízké dávce. Denní dávka, která má terapeutický účinek, je desetkrát nižší než při předepisování jiných léků ve skupině.

Závažná komplikace u pacientů užívajících léky může nastat při operaci šedého zákalu. Oftalmologové tomu říkají syndrom „ochablé" duhovky, hrozí pooperační průběh oční choroby.

Vlastnosti účinku léků ze skupiny inhibitorů 5a-reduktázy

Snížená aktivita enzymu 5a-reduktázy narušuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. Léky skupiny jsou lékem na adenom prostaty, který může způsobit zmenšení objemu hyperplastické žlázy. Sníží se tak mechanická obstrukce a komprese močové trubice.

Inhibitory jsou předepisovány pacientům s růstem prostaty větším než 30–40 cm3. Výsledek je patrný zejména v rané fázi onemocnění. Průběh léčby je dlouhý, ne méně než šest měsíců. Pouze dlouhodobé používání přináší efekt snížení objemu. Výsledkem terapie je absence důvodů k chirurgické léčbě u poloviny pacientů.

Negativní vlastnosti léků této skupiny zahrnují:

 • snížená sexuální touha;
 • výskyt erektilní slabosti;
 • snížení koncentrace PSA (prostatický specifický antigen) v krvi, který se používá ke screeningu rakoviny prostaty.

Bylinné přípravky

Léčivé přípravky z rostlin obsahují mnoho účinných biologických látek. Jejich působení je mnohem slabší než výše uvedené prostředky. Urologové ji považují za pomocnou, symptomatickou, umožňující ovlivnit úroveň imunity pacienta.

Je důležité, aby se mohly hromadit v tkáních prostaty, přidávat baktericidní vlastnosti do močového traktu. Účinnost těchto prostředků nebyla spolehlivě potvrzena.

Kurzy léčby drogami jsou dlouhé, 4-5 měsíců.

Jiná symptomatická činidla

K odstranění patologických změn v tkáních prostaty a močových cest používají lékaři symptomatická činidla, která nemají přímý účinek na prostatu. Pro zmírnění spastické kontrakce uretrálního kanálu a hrdla močového měchýře se předepisují anticholinergika nebo antispasmodika.

Deriváty belladonny mají nejvýraznější účinek. Drogy pomáhají zmírnit bolest, svalové napětí močového měchýře. Předepisuje je pouze specialista v omezených dávkách (pamatujeme si, že ve II-III stádiu onemocnění stejně nastupuje svalová atonie).

Ke snížení otoku prostatické tkáně se doporučují diuretické skupiny kličkových diuretik. Neužívejte léky, které dráždí močový systém. Pokud hrozí zánět v močovém měchýři, ledvinách, lékař předepisuje antibiotika pro adenom. Tyto léky také odstraňují příznaky prostatitidy, které často doprovázejí hyperplazii žlázy.

Nejčastěji používaná antibiotika jsou:

 • cefalosporinové řady;
 • aminoglykosidy;
 • fluorochinolony.

Při těžkých zánětech je nutné dělat kombinace protizánětlivých léků. Zvažte přítomnost známek selhání ledvin. V případě chronického orgánového selhání jsou aminoglykosidy a tetracykliny kontraindikovány z důvodu toxického působení na renální parenchym.

K aktivaci ochranných sil jsou pacientům předepsány komplexy vitamínů a stopových prvků. Pomáhají obnovit metabolismus v žlázové tkáni prostaty, snižují oxidaci, zlepšují krevní oběh.

Symptomatická terapie by neměla být postavena na stejnou úroveň se speciální léčbou novotvaru. Informace reklamního charakteru, jak ukazují zkušenosti, mohou oklamat pacientovu naději na úplné uzdravení a donutit ho ke značným finančním nákladům. Zároveň ale promeškáte potřebný čas pro konzervativní terapii.

Čínskou urologickou náplast na adenom prostaty je nejlepší nechat k léčbě samotným Číňanům. Zatím neexistují žádné přesvědčivé údaje o jeho účinnosti. Sada bylinných přípravků uvedená v návodu není schopna proniknout do tkáně prostaty.

Jak užitečná je léčba bylinami?

Byliny na adenom prostaty se doporučuje používat s opatrností. Léčitelé a bylinkáři, kteří znají své podnikání, nikdy netrvají na nejúčinnějším působení bylinných receptur. Odborníci na výživu souhlasí s oblíbenými doporučeními pro zařazení do stravy pacientů:

 • petržel;
 • Luke;
 • lněné semínko, dýňový olej nebo šťávu.

Seznam užitečných rostlinných materiálů pro přípravu odvarů, infuzí zahrnuje:

 • líska;
 • osika kůra;
 • pšeničná tráva;
 • bolehlav;
 • Kaštan;
 • třezalka tečkovaná.

Vlastnosti celandinu při léčbě bradavic a jiných útvarů na kůži (papilomy, kalusové výrůstky, praskliny) jsou známé.

Všechny části rostliny jsou jedovaté a je třeba s nimi zacházet opatrně. Při léčbě adenomu prostaty je důležité:

 • antimikrobiální;
 • protinádorové;
 • diuretický;
 • antispasmodické působení.

Balzám a šťávu z celandinu je lepší koupit v lékárně. Je třeba si uvědomit, že při dlouhodobém užívání a předávkování je možná střevní dysbakterióza s průjmem, nevolností a zvracením a ve vážných případech křeče, halucinace, závratě s mdlobou.

Z odvarů bylin se připravují přísady v sedacích koupelích, pro mikroklyzéry. Pomáhají při bolestech, křečích močové trubice. Ve formě bylinného čaje se doporučují známé protizánětlivé rostliny:

 • brusinky (bobule a listy);
 • květy heřmánku;
 • březová míza a pupeny;
 • křídlatka;
 • kořen lékořice.

K vyřešení problému plnohodnotné terapie hyperplazie prostaty musí lékař zvážit:

 • stádium onemocnění;
 • věk pacienta;
 • komorbidity u seniorů.

Medikamentózní terapii využívají chirurgové v předoperačním a pooperačním období ke konsolidaci efektu a prevenci opakovaného růstu uzlin. Pacienti by měli důvěřovat jmenování zkušených odborníků a neměli by se sami léčit.