Jaké léky a cvičení používat k prevenci prostatitidy doma

Skutečným problémem pro muže je taková nemoc jako prostatitida. V tomto případě dochází k zánětlivému procesu v prostatě. Onemocnění je typické jak pro zralé muže, tak pro mladé lidi. Riziko vzniku prostatitidy se zvyšuje s nástupem aktivního sexuálního života. Prostatitida může být akutní, bakteriální, nebakteriální, chronická, asymptomatická. Existuje mnoho důvodů pro rozvoj prostatitidy. Nejčastěji se jedná o stagnující procesy v pánevních orgánech, pohlavně přenosné choroby, infekce genitourinárního systému. Sedavá práce, sedavý životní styl, samoléčba, hypotermie, trauma pánevních orgánů vedou k dysfunkci prostaty. Rozpoznat zánět prostaty není těžké – časté nutkání na močení, bolestivost při močení a vyprazdňování, bolesti hráze, varlat, kříže, šourku. Abyste se ochránili před tak složitým onemocněním, každý muž by měl znát a dodržovat preventivní opatření prostatitidy.

muž pije čaj, aby se zabránilo prostatitidě

Obecná opatření pro prevenci prostatitidy

Prevence prostatitidy u mužů doma může být primární a sekundární. Primární prevenci u mužů je třeba dodržovat již od 30. roku věku, aby se zabránilo rozvoji zánětu prostaty. Sekundární prevence se provádí po léčbě prostatitidy. Obecná pravidla prevence jsou celkem jednoduchá.

Za prvé, mladý muž by měl vést aktivní mobilní životní styl. Sportování pomůže vyhnout se stagnaci sekretu a krve v pánevní oblasti, což často vede k prostatitidě. Nemusíte chodit do drahých posiloven. Cvičit můžete i doma. Pokud má muž sedavé zaměstnání, určitě si dělejte přestávky na procházky, rozcvičky.

prevence bolestí zad a prostatitidy

Důležitou roli hraje sexuální život. Vědci prokázali, že frekvence a kvalita sexu má přímý vliv na stav prostaty. Ale častá promiskuita je dalším zdrojem bakterií a infekcí. Je to nechráněný sex s různými partnery, který vede k pohlavně přenosným chorobám, prostatitidě, uretritidě. Dlouhodobá abstinence, příliš častý intenzivní sex, záměrné prodlužování sexu, přerušení aktu negativně ovlivňují prostatu. Abyste předešli prostatitidě doma, musíte dodržovat měřený pravidelný sex s pravidelným partnerem.

K ochraně svého těla před snížením imunity se mladý muž musí vyhýbat častému stresu, konfliktům, přepracování a hypotermii. Všechny tyto faktory narušují fungování genitourinárního systému, centrálního nervového systému. V tomto ohledu lze hlavní metodu prevence zánětu doma nazvat úplným osmihodinovým spánkem, pravidelným odpočinkem. A abyste nemuseli léčit prostatitidu léky, můžete si vzít kontrastní sprchu. Při masáži hráze vodními tryskami dochází k normálnímu krevnímu oběhu v pánevních orgánech. To je vynikající prevence stagnujících procesů. Kromě toho kontrastní sprcha dobře a rychle zlepšuje imunitu. Obecně jsou nejjednodušší a nejběžnější metody ochrany prostaty doma následující faktory:

 • Pravidelný sexuální život;
 • chráněný styk;
 • Masáž;
 • studená a horká sprcha;
 • Zvýšená imunita;
 • Vyhněte se hypotermii;
 • Aktivní životní styl;
 • Pravidelné návštěvy urologa.

Lidové metody prevence

Od starověku se lidové metody léčby a prevence používají k zachování zdraví a síly mužů. Tato možnost vám umožňuje posílit funkce prostaty doma. Kromě toho lidová prevence nevyžaduje finanční náklady, nemá žádné kontraindikace. Existují však případy, kdy bylinky a poplatky mohou u muže způsobit alergickou reakci. Stačí alergen jednoduše vyloučit. Oba zástupci lidové i tradiční medicíny se doporučuje nejprve konzultovat s odborníkem.

Odvar z kůry jírovce je vysoce účinný při ochraně prostaty. K přípravě drogy je nutné rozemlít zelenou kůru jírovce. 2 polévkové lžíce surovin se zalijí 0, 5 litrem vroucí vody. Nechte přípravek jeden den vyluhovat. Poté se lék užívá každé ráno jednu polévkovou lžíci. Neméně účinný je i pyl květů. Aby se zabránilo prostatitidě, doporučuje se každé ráno užívat asi lžičku pylu. Průběh přijetí je 1 měsíc. Je povoleno provádět 6 kurzů ročně s přestávkami mezi každým 1 měsícem. Tato možnost však kategoricky není vhodná pro alergiky trpící sennou rýmou, alergií na med.

Semena petržele se často používají k prevenci zánětu prostaty. K přípravě léku je třeba zalít 2 polévkové lžíce semínek 0, 5 litrem studené vody. Stojí za zmínku, že semena musí být nejprve rozemleta, rozdrcena. Dále se produkt přivede k varu a louhuje se 24 hodin. Pro účely prevence doma se doporučuje konzumovat pouze několik doušků každé ráno na lačný žaludek.

Mezi další možnosti patří následující:

 • Dýňová semínka;
 • Miláček;
 • propolis;
 • Odvar z kůry a listů lísky.

Oves lze také použít k ochraně prostaty. 2 polévkové lžíce ovsa se nalijí do nádobí, nalije se vroucí voda. Nástroj se zapálí na pomalý oheň a vaří se, dokud zrna nezměknou. Poté musíte odstranit drogu z ohně a trochu trvat. Jakmile lidový lék trochu vychladne, přefiltruje se a přidá se 50 ml petrželové šťávy. Musíte užívat lék 100 ml každé ráno před snídaní.

Správná výživa - prevence prostatitidy u mužů

Pro mužské tělo hraje rozhodující roli v kvalitě a stravě jeho zdraví. Některé produkty lze nazvat „časovanou bombou". Když se nahromadí v těle, dříve nebo později vyvolají poruchy ve fungování orgánů genitourinárního systému. Často je postižena prostata. Následně je narušena i sexuální aktivita, objevuje se erektilní dysfunkce.

bylina k prevenci prostatitidy

V tomto ohledu je nejlepší metodou prevence prostatitidy doma udržování správné výživy. Strava by měla být bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky. Pro mládež jsou důležité zinek, selen, železo, hořčík, draslík, vápník. Právě zinek lze považovat za stavební materiál pro prostatu. Abyste si udrželi jeho vysokou hladinu, musíte pravidelně jíst následující potraviny:

 • ústřice;
 • mořská kapusta;
 • Mořské ryby;
 • Česnek;
 • Vlašské ořechy;
 • zelené cibule;
 • Dýňová semínka.

K prevenci různých onemocnění prostaty doporučují lékaři i dietní maso. Hovězí maso, kuřecí prsa jsou známé pro své zvláštní výhody. Obsahují velké množství stopových prvků a aminokyselin. Důležitým bodem je způsob vaření masa, ryb, zeleniny. Zapomeňte na smažení. Jakékoli jídlo se vaří v páře, vaří nebo peče. Zdroj lecitinu se nazývá křepelčí vejce. Lecitin se aktivně podílí na produkci sekrece prostaty.

Abyste předešli prostatitidě doma, musíte konzumovat dostatečné množství fermentovaných mléčných výrobků. Ryazhenka, kefír, jogurt, sražené mléko zmírňují zácpu, která vyvolává stagnaci v pánevní oblasti. Ze zeleniny je lepší dát přednost čerstvým rajčatům, bílému zelí, brokolici. Od starověku se včelí produkty používají k prevenci a léčbě různých poruch a onemocnění urogenitálního systému.

Abyste ochránili prostatu před zánětem, musíte vypít alespoň 1, 5-2 litry čištěné nesycené vody denně. Velké množství moči pomůže odstranit z těla různé mikroby a bakterie. Také, když mluvíme o denním obsahu kalorií v menu, aby se zabránilo prostatitidě, mělo by to být 3000 kcal. Sacharidy jsou asi 400 g, bílkoviny - minimálně 100 g, tuky - 70 g. Zároveň by se tuky měly jíst jak rostlinné, tak živočišné.

Cvičení pro prevenci

Každý den by měl muž věnovat 15-20 minut speciálním cvikům, které zlepší funkci prostaty. Není obtížné je provádět doma, takže byste tuto metodu prevence neměli zanedbávat. Mnohým mužům pomohla léčebná cvičení zvládnout tento problém a zabránit jeho opakování. Gymnastiku lze provádět vleže, vsedě i ve stoje.

cvičení ve stoje

Muž zaujme pozici ve stoje. Důraz je kladen na jednu nohu. Druhá noha se kývá dopředu a dozadu. Mach by měl být až 50-70. Poté jsou nohy vyměněny. Druhou možností je naklápění doprava a doleva. Náklony se provádějí 30krát na každou stranu. Je velmi důležité, aby při provádění tohoto cviku na levou stranu byla levá noha mírně pokrčená v koleni. Tento stav je pozorován i na druhé straně. Hluboké dřepy jsou vysoce účinné v prevenci prostatitidy.

Cvičení vsedě

První cvičení lze nazvat „chůze po hýždích". Muž sedí na podlaze, má rovná záda, ruce natažené před sebou. Pohyby se provádějí kvůli napětí hýžďových svalů. Stačí takové manipulace provádět 5 minut denně. Doporučuje se také protahování. Poloha těla zůstává stejná a konečky prstů musí sahat k prstům u nohou. Délka strečinku je 4-6 minut.

Gymnastika vleže

Podstata cvičení je následující:

 • Poloha vleže na zádech;
 • Zadní strana je zarovnána;
 • Důraz je kladen na hýžďové svaly a zadní část hlavy;
 • Stojí za to ležet v tomto napětí 5 minut.

Takové jednoduché cvičení jako „bříza" může normalizovat krevní oběh v pánevní oblasti. V "bříze" se doporučuje stát 5-10 minut. Speciální Kegelovy cviky dokážou posílit svaly pánevního dna. Pro prevenci prostatitidy stačí, aby muž chodil více pěšky, zapomněl na výtah a dělal krátké jízdy na kole. K dispozici je speciální cyklistické sedlo, které zabraňuje stagnaci krve a sekrece prostaty. Obecně platí, že správná výživa, aktivní životní styl a pravidelný chráněný sex jsou hlavními opatřeními k prevenci prostatitidy doma.